No review found!

 

Džepni naučni kalkulatori su tri decenije bili na čelu tehnologije nakon njihovog pojavljivanja 1972. U eri pre personalnih računara, kalkulatori su se razvijali, dobijajući mnoge funkcije koje se danas očekuju od kompjutera – mogućnosti programiranja i grafike, složenu obradu podataka i proširivi I/O. Ti dani su davno prošli i iako su danas kalkulatori u velikoj meri potisnuti upotrebom moćnijih uređaja, ovi mali uređaji i dalje imaju snažno uporište u oblasti obrazovanja – obezbeđujući upravo one mogućnosti koje su učenicima potrebne uz onemogućavanje zloupotrebe naprednih tehnologija u učionici.

Gledajući na zapadne obrazovne sisteme, posebno srednjoškolske, može se primetiti snažan trend upotrebe kalkulatora u školama. Ovi uređaji se koriste za mnogo više od rešavanja običnih zadataka iz aritmetike – sa čitavim STEM i IoT sistemima koji se zasnivaju na njima (kao kod TI-nSpire) ili mogućnostima komunikacije između kalkulatora (kao kod HP-Prime modela). Nažalost, kada se osvrnemo na naše lokalno tržište, interesovanje za ovakve tehnologije nije ni nalik, a čak i jednostavniji naučni kalkulatori se retko koriste i svakako nisu deo standardne školske opreme, iako bi to morali biti.

Kod nas, možemo videti da su najpopularniji modeli jeftini, odnosno nebrendirani, i u isto vreme realno neupotrebljivi proizvodi, dok mnoge velike kompanije u ovoj oblasti čak i ne pokrivaju Srbiju kao region.
Lako bi mogli pronaći mnogo razloga za to, ali jedan od glavnih je nedostatak lokalizacije. Skoro svaka država koristi malo drugačiji sistem sintakse u zavisnosti od naučne tradicije. Povrh toga, matematika je specifična oblast sa velikim brojem naučnih termina koji se u nemalo slučaja razlikuju od onih koje se koriste u drugim govornim područjima. Ovo često čini sisteme na engleskom jeziku, koji su jedini zastupljeni na tržištu, neprilagođenim i terminološki neprimerenim za učenike, a neretko i potpuno zbunjujućim.

Ovde se pojavljuje zvezda naše današnje recenzije. Casio fx-991RS X je najnoviji kalkulator u Casio Classwiz asortimanu i prvi kalkulator na srpskom jeziku. Kutija u kojoj dolazi je visokog kvaliteta, sa svim funkcijama jasno istaknutim. Uz primerak smo dobili i divan vodič u koloru koji detaljno objašnjava osnove upotrebe kalukulatora. U kutiji se nalazi i standardna knjižica koja se isporučuje u kompletu sa svakim uređajem i koja sadrži informacije o celokupnoj funkcionalnosti.

Sada  bismo želeli da zastanemo na trenutak i da pomenemo da smo našu jedinicu za prikaz dobili od Casio-ovog distributera u Srbiji – kompanije Eurocom International d.o.o.

fx-991RS X je zasnovan na Casio-ovoj vodećoj kalkulatorskoj platformi – “Classwiz”, i predstavlja najbolji model u seriji. Stoga su implementirane mnoge iznenađujuće funkcije koje ćemo malo detaljnije proučiti.
Kalkulator sadrži 12 „aplikacija“ različitih namena za sve situacije od jednostavnog proračuna, base-n konverzija i vektora pa sve do rešavanja jednačina, distribucija i statističkih problema. Svaka od ovih aplikacija nudi broj različitih funkcija i opcija podešavanja. Ekran kalkulatora je takođe vredan pomena – to je matrični panel visoke rezolucije sa većom gustinom piksela od bilo kog drugog naučnog kalkulatora na tržištu trenutno, što omogućava brojeve i slova prirodnog izgleda i detaljnu grafiku u tabelama i menijima.

Pre nego što pređemo na same aplikacije, treba napomenuti da fx-911RS X ima nešto što Casio naziva „natural textbook display“ (prikaz kao u udžbeniku) – svi ulazi su prikazani tačno onako kako bi izgledali na papiru – govorimo o izgledu razlomaka, kvadratnih korenova i drugih matematičkih izraza (Mat. I/O u podešavanju samog uređaja). I sami rezultati koje ovaj kalkulator proizvodi su egzaktni – a ne decimalne aproksimacije (mada se aproksimacije mogu dobiti jednim dodatnim pritiskom na taster).

Zalazeći u same aplikacije, počinjemo sa osnovnom aplikacijom – “izračunaj”. Ovde će većina korisnika provoditi dobar deo vremena, jer omogućava da se svi standardni proračuni lako izvrše. Postoje čak i opcije za numeričko rešavanje integrala i izvoda, što je napredna funkcija koja se ne nalazi na mnogim kalkulatorima ovog cenovnog ranga. Sledeća aplikacija je za kompleksne brojeve, i omogućava sve funkcije proračuna u kompleksnom domenu. Matematičke funkcije su u pogledu domena donekle ograničene u poređenju sa prethodnom aplikacijom, ali njene mogućnosti pokrivaju sve česte zadatke u kompleksnom domenu.

Naredna aplikacija na listi je “osnova-n” aplikacija, koja omogućava lake konverzije između decimalnih, oktalnih, binarnih i heksadecimalnih celih brojeva, kao i korišćenje logičkih operatora u proračunima.

Četvrta i peta aplikacija su namenjene za matrične i vektorske proračune. One omogućavaju kalkulacije sa matricama do veličine 4×4, kao i 2D i 3D vektorima. Kalkulator može skladištiti 4 matrice i 4 vektora istovremeno. Interfejs za manipulaciju podacima u ovim aplikacijama je dobro implementiran sa tabelarnim interfejsom.

Sledeće dve aplikacije su namenjene statistističkoj obradi podataka i verovatnoći. Implementirano je 7 vrsta distribucija i 8 vrsta statistika. Pored svih standardnih funkcija koje očekujete od kalkulatora, u aplikaciji za statistiku nalazi se i moćan kalkulator regresije (curve fitting), koristan za izračunavanje kalibracionih konstanti ili drugih trendova.

Aplikacija broj osam je jedinstvena (zaista, ni jedan drugi naučni kalkulator ne nudi ovakvu mogućnost) aplikacija za tabelarne proračune koja omogućava kreiranje tabela u Excel stilu, sa funkcijama koje se mogu ubaciti u ćelije i koje se automatski ažuriraju kako se podaci ubacuju.


Sledeća aplikacija je za tablerano prikazivanje vrednosti funkcija koja omogućava unos do dve funkcije istovremeno. Ovaj kalkulator nije grafički (iako bi ekran apsolutno bio sposoban za to), ali ima trik u rukavu. Ugrađena, jedinstvena „QR“ funkcija generiše QR-kod koji može da se skenira kamerom pametnog telefonoa pomoću aplikacije Casio EDU+. Ovaj kod zatim generiše grafik funkcije iz tabele na telefonu. Ovo je pametno rešenje koje omogućava brzo grafovanje bez dodatka ovakvih funkcija samom kalkulatoru.

Poslednje tri aplikacije su programi za rešavanje linearnih i polinomskih jednačina, nejednačina i proporcija.

One koriste isti ulazni interfejs kao i matrične/vektorske aplikacije. Vredi napomenuti da su čak i kompleksna rešenja tu prilikom rešenja polinoma.

Kalkulator takođe nudi veliki broj opcija za podešavanje – zamenu fonta, formatiranje ulaza/izlaza (između gore pomenutog Mat. I/O i klasičnijeg Lin. I/O) i još mnogo toga (postoji čak i funkcija višelinijskog fonta koja omogućava da se prikaže do 6 redova manjim fontom na jednom ekranu). Postoji još i nekoliko korisnih opcija za formatiranje koje se odnose na razdvajanje cifara i formatiranje ispisa rezultata.

 Opremljen je solarnim panelom koji mu obezbeđuje napajanje, kao i sa sekundarnom baterijom koja omogućava upotrebu u tamnjim prostorijama. Na sve to, izuzetno je elegantan – jedan od najtanjih naučnih kalkulatora koje smo ikada probali.

SI prefiksi su dostupni u proračunima (od femto- do eksa-), kao i brojne naučne konstante i alati za konverziju jedinica. Za razliku od mnogih konkurenata, navigacija do njih ne zahteva čitanje kratkog uputstva koje se (po pravilu) nalazi na poleđini zaštitnog poklopca. Ovo opet omogućava ekran visoke rezolucije koji može da prikaže odgovarajući intuitivni interfejs.

fx-991RS X ima još jednu neverovatnu karakteristiku (i unikatnu, čak i među Casio kalkulatorima) – ugrađeni periodni sistem elemenata sa atomskim težinama. Iako ovo može izgledati kao manji dodatak, ova funkcija zaista proširuje upotrebljivost ovog uređaja u polju hemije i tehnologije. Sa ugrađenim periodnim sistemom, relativno velikom računskom brzinom i funkcijama za fitovanje krivih, ovaj kalkulator je jedini kompjuterski uređaj koji vam treba u hemijskoj laboratoriji. (Mogao bi čak imati prednosti zbog niske cene – na laboratorijskom stolu, gde su havarije moguće
– u poređenju sa skupim grafičkim kalkulatorom sa sličnim skupom funkcija. Da li biste zaista rizikovali da oštetite takav uređaj u opasnom radnom okruženju?)

Lokalizacija ovog kalkulatora je odlična. Najočiglednije je da je decimalna tačka (.) zamenjena decimalnim zarezom (,) – kako u softverskim tako i na tasterima. Inverzne trigonometrijske funkcije takođe nose tačna imena, Arcsin umesto sin-1, Arccos umesto cos-1, kao i tg umesto tan.

Nazivi funkcija i matematički termini u interfejsu su pravilno prevedeni, na primer – “jedinična matrica“ za “identity matrix“, “skalarni proizvod“ za “dot product“. Ovo su samo dva primera mnogih prevoda Engleskih termina koji bi neprevedeni mogli zbuniti učenike i studente koji nisu navikli na stranu terminologiju.

fx-991RS X je ujedno i prvi zvanično sertifikovani kalkulator za predstojeću veliku maturu.

Sve u svemu, fx-991RS X je veliki korak u pravom smeru. Izgrađen je na moćnoj i proverenoj platformi i opremljen je velikim dijapazonom funkcija. Pruža neverovatne mogućnosti izračunavanja i prikazuje tačne vrednosti. Njegove sposobnosti u ovom polju čak prevazilaze mogućnosti mnogih grafičkih kalkulatora. Na sve to, ima i izvrsni program za rešavanje raznih sistema jednačina i nejednačina. Činjenica da je na srpskom jeziku znači da više neće biti zabune sa terminima i sintaksom tokom testova i kontrolnih, gde i najsitnija greška u radu može koštati učenike važne ocene ili prijema na željeni fakultet. Sa ovakvim skupom funkcija, ovo je jedan od najmoćnijih kalkulatora bez grafičkog prikaza na tržištu – i to po veoma pristupačnoj ceni od oko 3.000 dinara. Engleska verzija ovog uređaja – fx-991EX je već bio jedan od najboljih dostupnih naučnih kalkulatora, a fx-991RS X, kao novija, dobro lokalizovana, primerenija verzija, sa dodatnim funkcijama u odnosu na svog prethodnika samo poboljšava celu sliku, zbog čega ga iskreno preporučujemo svim srednjoškolcima koji traže visokokvalitetan, svestran i cenovno prihvatljiv kalkulator.


Više informacija: Eurocom international d.o.o.
Batajnički Drum 211B 11185 Zemun/Beograd – SRBIJA
tel: +381 11 4155-000 https://www.eurocom-bg.rs

Aleksandar D.
Follow me