Četvrtog dana na ovogodišnjem Sajmu tehnike u Beogradu predstavili smo tri veoma interesantna učila.

U prethodnim brojevima dva od tri smo već prikazali u obliku review teksta, dok je poslednji došao samo par dana pre početka manifestacije.

Najduže kod nas se nalazi Digilent Analog Discovery Studio – Analog Discovery Studio je odličan sve-u-jednom edukativni alat koji stavlja celu laboratoriju u vaše ruke. Neke ograničene opcije ga malo unazađuju, ali ukupna upotrebna vrednost je fantastična.

Električna merna oprema je skupa kategorija za mnoge obrazovne institucije. Iako je radni prostor za jednu laboratoriju jednostavan i relativno jeftin za opremanje sa kompletnim setom alata, problemi se javljaju kada kurs zahteva veliki broj identičnih radnih stolova.

Za mnoge škole samo će troškovi predstavljati glavno pitanje, ali čak i više, prostor potreban za takvu postavku je jednostavno prevelik, te predstavlja velike logističke prepreke.

Većinu ovih problema Digilent je pokušao da reši svojim Analog Discovery Studio-om, prenosnom prototipskom platformom zasnovanom na njihovom popularnom Analog Discovery 2 USB osciloskopu. U stvari, merne mogućnosti oba uređaja su identične. Međutim, tamo gde Analog Discovery Studio blista su akademski-orijentisane izmene i dodatan hardver u odnosu na Analog Discovery 2 osciloskop.

Drugi je Casio fx-991RS X – Naučni kalkulator na srpskom jeziku sertifikovan za veliku maturu i upotrebu u školama. Gledajući na zapadne obrazovne sisteme, posebno srednjoškolske, može se primetiti snažan trend upotrebe kalkulatora u školama. Ovi uređaji se koriste za mnogo više od rešavanja običnih zadataka iz aritmetike – sa čitavim STEM i IoT sistemima koji se zasnivaju na njima (kao kod TI-nSpire) ili mogućnostima komunikacije između kalkulatora (kao kod HP-Prime modela). Nažalost, kada se osvrnemo na naše lokalno tržište, interesovanje za ovakve tehnologije nije ni nalik, a čak i jednostavniji naučni kalkulatori se retko koriste i svakako nisu deo standardne školske opreme, iako bi to morali biti.

Najzad, poslednji i veoma atraktivan je Numworks kalukator – sa svojim potpuno modernim koncepatom baziranim na STM mikrokontroleru. Znamo da su svi dosadašnji kalkulatori patili zbog godina razvoja i nasleđenih osobina. Numworks je rešio da napravi sasvim novi proizvod, uzimajuči u obzir sve one zahteve koji se danas postavljau pred modernim kalkulatorom i zato su se i odlučili na upotrebu STM platforme. Detaljan prikaz ovog izuzetnog proizvoda koji se razvija svakodnevno novim update-ovima daćemo uskoro.

Aleksandar D.
Follow me
Latest posts by Aleksandar D. (see all)